wtorek, 31 października 2017

ZAJAWKA - Tom 3 - Władztwo Wilków


Czy potraficie powiedzieć coś ciekawego o mapce na którą patrzycie poza tym, że przedstawia ona granicę pomiędzy Niemcami a Polską?
Część z Was ujrzy tam zapewne Szczecin, w którym gra Pogoń, albo Świnoujście, z którego pływał i pływają promy do Szwecji, dawniej otwierając rodakom okno na zachodni świat, i które szczyci się najszerszą plażą w kraju.
Inni z Was dopatrzą się być może Międzyzdrojów ze słynnym festiwalem, albo Wyspy Rugii z jej niezwykłymi białymi klifami. Inni jeszcze miast ze Świnoujścia podróżowali zapewne kiedyś przez Sassnitz, a masa kolejnych przekraczała dawną granicę NRD-owską na przejściu w Kołbaskowie.
Czy jest jednak coś co łączy te wszystkie miejsca w jedno?
Ano. Być może zaskoczy fakt, że dawniej wszystko to było jednym krajem!
Ale nie Niemcami, ani nie Polską!
Mowa tu bowiem o czymś jeszcze, czymś tak problematycznym dla obu nacji po dwóch brzehach Odry, czymś tak kłucącym się z PRL-owską teorią o "Ziemiach Odzyskanych", że całkowicie niemal zapomnianym.
To co więc widzimy na mapie, mniej więcej w zarysowanych żółtą linią granicach, to KSIĘSTWO POMORSKIE, które przez dobre kilkaset lat rozpościerało się sobie jako niepodległy twór pomiędzy krajami niemieckimi a Polską.
I być może rozpościerałoby się dłużej, być może nawet i do tej pory, gdyby nie zgon ostatniego przedstawiciela panującej w nim dynastii.
Zgon ten skutkował całkowitym rozbierem tego długowiecznego Księstwarozbiorem. Ale nie takim jak na mapie!
O nie nie nie, Polska nie wzięła w nim udziału, byliśmy tym niezbyt zainteresowani, albo zwyczajnie na udział taki zbyt słabi.
Być może zdziwi więc Cię czytelniku fakt, że za sprawą tegoż rozbioru dzisiejszy Szczecin, Świnoujście, Międzyzdroje czy Rugia przypadły nie komu innemu a... Szwecji!
Jeśli więc chcielibyście dowiedzieć się nieco więcej o tym niezwykłym, niesłusznie zapomnianym państewku, o kulturze ludzi, którzy w nim żyli, o tym co się z nimi tak właściwie stało po tym całym rozbiorze, gdzie się rozpłynęli, jakim językiem mówili, jakie mieli związki z Polską, i jak Polska na rozbiór ten zareagwała... zajrzyjcie koniecznie do tomu 3 korsarzowej serii :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz